Miért fontos időskorban a jó alvás? Mi számít jónak?
Klikk és felolvas!
A megfelelő mennyiségű és megfelelő minőségű alvás minden életkorban fontos az egészségünk megőrzése szempontjából. Különösen igaz ez időskorban amikor is fontos szempont, hogy szervezetünk elegendő mennyiségben és minőségben tudjon pihenni, regenerálódni. Az éjszakai alvás során testünk funkcióit javítja, agyunk információt dolgoz fel.
Jó tudni, hogy a dolgok nem működnek ilyen egyszerűen.
Testünknek és az agyunknak szüksége van az egybefüggő és megfelelő hosszúságú éjszakai pihenésre.
Ha huzamosabb ideig rosszul alszunk megnő a krónikus betegségek, az elhízás, az elesések kockázata, másnap dekoncentráltabbak, lassabbak, ingerlékenyebbek és fáradtabbak leszünk.
Memóriánk működésére is hatással van az alvás.
Ha szeretnénk javítani az alvásunk hosszán és minőségén érdemes az alábbi tanácsokat betartani.
De mennyi is az az alvásmennyiség ami időskorban még jónak mondható? Az egészségügyi ajánlás napi 7-8 óra.
A megfelelő minőség kritériumának pedig akkor felel meg az alvás, ha egybefüggő, így éber állapotok nem szakítják meg.
Idősebb korban sok esetben nem könnyű sem a mennyiségi, sem a minőségi alvás elérése. Azonban nem szabad feladni és nem szabad a szőnyeg alá besöpörni ezt a problémát. Munkám során gyakran hallom az idősektől, hogy "Ez már csak ilyen, nincs mit tenni. Elég nekem este 2-3 óra alvás, majd délelőtt bepótolom."
Tervezzünk tudatosan! Készüljünk fel az éjszaki alvásunkra a következő lépésekkel:
Mozogjunk napközben elegendő mennyiséget. Kell, hogy testünk megfelelően fáradjon
Mindig ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel. Ez az időpont 18 óránál ne legyen hamarabb és 22 óránál ne legyen később
Délután ne fogyasszunk kávét, ne sportoljunk, ne együnk erősen fűszereset, ne igyunk semmi olyat, amiben koffein vagy sok cukor van.
Lefekvés előtt két órával ne étkezzünk. És ne is igyunk sok folyadékot.
Lefekvés előtt sötételjünk be és ne a tv vagy monitor világító fényénél aludjunk el
Ez utóbbi a melatonin hormon termelés miatt fontos. Ez a hormon szabályozza az alvásunk és specialitása, hogy csak sötétben termelődik. Fontos, hogy idős korban tegyünk azért, hogy megfelelő mennyiségű legyen a melatonin szintje.
Alvásunknak mindig az éjszakai napszakra kell esnie. Cirkadián ritmusunk egy velünk született napi biológiai óra ami ezt támogatja. Ezért fontos, hogy törekedjünk ennek megtartására.
Olyan időseknek, akik nem tudnak megfelelő mennyiségben éjszaka aludni az az ajánlatos, hogy kerülik a délutáni szunyókálást.
Ha ebéd után ránk tör az álmosság egy könnyű séta a szabadban segít átlendülni a bágyadtságon.
Ha a fentieket következetesen betartjuk és nem javul az alvásunk, érdemes felkeresnünk háziorvosunkat a problémával. Fontos, hogy megtaláljuk megoldást!