www.sikeresidosodes.hu

logó"A sikeres idősödés a jó döntések sorozata!"



Időskori magányosság

Klikk és felolvas!

A magányosság érzésének megszüntetése


Fontos előljáróban tudni, hogy a magány és az egyedüllét nem azonos fogalmak. Magányos akkor is lehet valaki, ha nem egyedül él. A magány lehet mennyiségi és minőségi hiány is. Továbbá lehet eseti jellegű vagy tartós állapot, érzelmi jellegű és akár egzisztenciális is. Az egyedüllét inkább egy választás kérdése és nem kapcsolódik hozzá negatív lelki állapot.

Az egyedüllét a személyiségünket, hangulatunkat nem, vagy kevésbé befolyásolja, viszont a magány egy hiány, a társas interakciók hiánya. Az egyedüllét és a magány is ugyanúgy indul. Történik valamilyen kapcsolati változás (válás, haláleset,tudatos elvonulás). Ez egy természetes életesemény, időskorban azonban könnyebben lehet az egyedüllétből elmagányosodás, ami már egy kerülendő helyzet. De miért is más ez idősebbeknél, mint fiatal korban?
Ennek az az oka, hogy csökken a társaság és a családi tér is az idős ember közvetlen környezetében. Kevesebb a barát, ismerős, együttélő vagy közelben élő családtag. Nincsenek napi szintű találkozások a munkatársakkal. Plusz demográfiai és modern társadalmi okai is vannak, hogy az emberek befelé fordulóbbak a 21. században.

közösségi helyszínek


Miért is kerülendő a magány?


2010-ben Holt-Lunstad kutatást publikált , amely kimutatta, hogy az erős társas kapcsolatokkal rendelkező emberek túlélési valószínűsége 50%-kal nagyobb, mint a gyengébb kapcsolatokkal rendelkezőké. A BBC magányról szóló, valaha készült legnagyobb tanulmánya szerint (55 000 résztvevő) a válaszadók 33%-a számolt be arról, hogy "gyakran" vagy "nagyon gyakran" érzi magát magányosnak, a legmagasabb koncentrációban a 16-24 évesek körében (40%) . A sérülékeny csoportok körében ez az arány sokkal magasabb. Az Age UK vezérigazgatója, Mark Robinson egy példával szemléltette a magány hatását. A társadalmi elszigeteltség rosszabb lehet az ember egészségére nézve, mint napi tizenöt cigaretta elszívása.
2018-ban Angliában magányügyi minisztert is kineveztek, hogy az általa bevezetett reformokkal csökkentsék a szigetországban élő magányos emberek számát.
A kinevezés okai között gazdasági megfontolások is álltak. A magányos emberek egészségi állapota kockázatosabb, mint azoké akiknek aktív társas interakcióik vannak.

Mi lehet a megoldás? Mit tudsz tenni, hogy elkerüld a magányt?

- A fizikai tüneteket ne várjuk meg.
- Foglaljuk le magunkat napközben. Legyen minden napnak célja.
- Készítsünk egy térképet a társas kapcsolatainkról.
- Vállaljunk önkéntességet valamilyen szervezetnél.
- Közösségben kérdezz másokat magukról, beszélgess velük az érdeklődési körükről. Légy nyitott, ismerkedj.
- Hasonlóságok keresése. Az emberek szeretik a hozzájuk hasonlókat, akik azonos érdeklődési körrel, tevékenységgel, értékekkel rendelkeznek. Ez megkönnyíti az egymásra hangolódást.
- Légy kíváncsi! Ez sokat segít új dolgokat kipróbálni, új emberekkel kapcsolatba lépni.