www.sikeresidosodes.hu

logó"A sikeres idősödés a jó döntések sorozata!"



Önállóság megőrzése. Mi támogatja és mi nem


Klikk és felolvas!

Időskorban az önállóság megőrzése befolyásolja, hogy mennyi ideig tudunk saját otthonunkban élni és mikor szorulunk külső segítségre? De vannak-e fokozatai az időskori önállóságunknak?

közösségi helyszínek


Születésünk pillanatától kezdve folyamatosan idősödünk. Ezt a folyamatot azonban befolyásolja a genetikánk, a külső környezet, és az egyéni életmódunk.
Amit leginkább tudunk befolyásolni az az egyéni életmódunk. Ennek pozitív irányba terelése, optimalizálása jelentősen növeli annak az idejét amíg önállóan, külső segítség nélkül tudunk otthonunkban élni.

Amennyiben ez már akadályokba ütközik, érdemes erőforrásokról gondoskodni, amelyek áthidalják a hiányosságokat, nehézségeket. Ilyen például a házigondozó szolgálat.
A gondozó szolgálat segít a bevásárlásban, személyi higiéné fenntartásában, gyógyszerezésben. Ezenkívül napi kapcsolat is a külvilággal.
Önállóságunkat eszközök segítségével is tudjuk támogatni. Ilyen a vészjelző óra, a mozgást segítő eszközök, a mobiltelefon, az internet használat. Ez utóbbi segít a szolgáltatások, tárgyi eszközök házhoz rendelésében is és a kapcsolattartásban.

Jó szokásaink is segítenek az önállóságunk minél hosszabb ideig történő megőrzésében. Ilyen jó szokás a rendszeres szűrővizsgálat, az aktív életmód, a napi cél, feladat.
De ilyen jó szokás a memorizálás és az előhívás képességének a gyakorlása. Fontos, hogy ez a képesség se vesszen el az időskorral. Csak így lehet szellemileg és testileg is önálló életet élni.
Az időskori önállóság megőrzésének módja sokrétű, ezért is készült el a Memória torna munkafüzet, amiről itt találsz további részleteket.