www.sikeresidosodes.hu

logó"A sikeres idősödés a jó döntések sorozata!"



Miért fontos a memória torna?


Klikk és felolvas!
Időskorban általában észlelhető, hogy bizonyos agyi funkciók csökkenhetnek. Ez azonban egyénileg változó, és nem mindenki esetében jelentkezik ugyanolyan mértékben. Az agyi kapacitás csökkenése része lehet a természetes öregedési folyamatnak, de mértékét számos tényező is befolyásolhatja.
agy egészségeGyermekkorban nagy figyelem, sok munka és sok anyagi befektetés történik a tudás elsajátítására, az agyi kapacitás növelésére. Még felnőtt korban is sokat teszünk, hogy fejlesszük, képezzük magunkat. Aztán időskorban jobb esetben az olvasásra és a rejtvényfejtésre szűkül le a dolog. Ez azonban nem teszi lehetővé, hogy döntési képességünk 'jó formában' legyen.

Vegyük sorra milyen természetes változások befolyásolják az agyi folyamatokat a kor előrehaladtával:
Memória csökkenése: Az időskorral gyakran jár együtt a memória csökkenése, különösen a munka memória és rövidtávú memória.

Ilyen befolyásoló tényező az életmód, az egészség és a memóriánk edzésének gyakorisága. A memória tornáztatásának (vagyis a kognitív feladatoknak), memóriajátékoknak és más mentális kihívásoknak több előnye lehet. Az agyunknak folyamatos kihívásokra van szüksége ahhoz, hogy fenntartsa és fejlessze a gondolkodás funkcióit, beleértve a memóriát is.
Képzeljük csak el, mi történik akkor ha egy izomcsoportot nem tornáztatunk? Az izom elgyengül. A szervezetünk azt az üzenetet kapja tőlünk, hogy nincs szükségünk arra, hogy az izom erős legyen. Na, valahogy a memóriával is így működik.
Ha nem használjuk, nem raktározunk el a memóriánkba és nem hívunk elő, akkor romlani fog a kapacitás.
A jó hír az, hogy ez egy remekül fejleszthető terület minden életkorban. agy egészsége
Lassabb reakcióidő: Az agyi folyamatok lassabbá válhatnak és ez érzékelhető lehet a reakcióidő csökkenésében.
Odafigyelési nehézségek: Az időskorban olyan problémák is előfordulhatnak, mint a figyelem koncentrációjának nehézségei vagy az elkalandozó figyelem.
Elméleti képességek csökkenése: Az absztrakt gondolkodás, problémamegoldás és döntéshozatal területén is bekövetkezhetnek változások.
Kommunikációs nehézségek: Az idősebb emberek néha nehezebben találnak szavakat vagy az érthetőségük csökkenhet.
Fontos megjegyezni, hogy az agyi öregedés nem egyenlő az Alzheimer-kórral vagy más demenciával. Az egészséges életmód, a mentális aktivitás, a szociális kapcsolatok és más tényezők támogathatják az agy egészségét az időskorban is.
Az időskorral járó agyi változások ellenére sok idős ember megőrzi mentális épségét és aktív életmódját. Az egészséges táplálkozás, a testmozgás, az agyaktivitások és a szociális kapcsolatok gondozása mind hozzájárulhatnak az agyi egészség megőrzéséhez.
A jó hír az, hogy az agy elképzelhetetlenül nagy tárhellyel rendelkezik. Ovosok, kutatók mai napig nem tudják pontosan megmondani ennek a tárhelynek a nagyságát, mint ahogy arról sincs teljes tudásunk, hogy mire is képes az agyunk, mik a határai. Városi legenda, hogy egy élet alatt telíteni tudod az agyi kapacitásod.
Maximum a figyelmed fárad el. Minden másodpercben kb. 1 millió agyi tevékenység zajlik le. Agyunk irányítja a szervezetünket, figyeli és reagál a környezetünkre és annak változásaira. Az agyi tevékenység csodálatos. Vezérli a szívet, a tüdőt, a védekező és elhárító mechanizmusokat. Segítségével tudunk kommunikálni, alkotni és érzelmeket kifejezni. Egyedülálló módon biztosítja a lehetőségét annak, hogy tudjunk fejlődni és fejleszteni magunkat. A mentális akadályok gátolnak meg minket abban, hogy 4 szám helyett 40-et vagy 400-at jegyezzünk meg. Ilyen mentális akadály az önbizalomhiány, a kételkedés és a kifogások keresése.
Persze ezt is, mint sok mindent az életben fel kell építeni. El kell sajátítani memorizálási technikákat, tanulási technikát, ami a koncentrációt és a figyelmet támogatja.
A memória kulcsa a képzelőerő. Az agy képekben, mintákban tárolja az információkat, sőt még az érzéseket is. Ugye, most már érted a milliárdos bevételekkel rendelkező vállalatok miért használnak évtizedek óta ugyanolyan szlogent és logót? Igen, azért mert egy színről, egy mintáról, sőt egy betűtípusról is rájuk ismersz már. Ők már támaszkodnak az emberek memóriájának tárolási módszerére.
Vágj bele Te is! Őrizd meg a szellemi frissességed!
Ha kíváncsi vagy milyen kutatások támasztják alá a memória megőrzésének, fejlesztésének fontosságát, olvasd el az Egy kutatás, amely irányt mutat idős korban című cikket.